8 Sposobów na lepsze fotografie Twojej rodziny- Fotografia dla Mam

Leave a Comment

Zostając mamą z pewnością przechodzi ci przez myśl żeby uwieczniać każdą chwilę życia Twojego Maleństwa. W dzisiejszej dobie kieszonkowych aparatów fotograficznych, dostępnych w przystępnych cenach lustrzanek czy nawet zwykłych telefonów komórkowych jak iPhone robienie zdjęć i bycie fotografem"rodzinnym " nie jest już problemem. warto jednak  doskonalić swój warsztat  by nie tylko zatrzymywać piękne chwile ale by zatrzymywać je pięknie.

Podpowiem ci kilka wskazówek których zastosowanie i wyćwiczenie pozwoli ci stosunkowo szybko poprawić Twoje codzienne fotografie rodziny pierwsze uśmiechy zabawy czy wspólne spacery i niedzielne wycieczki.
fotografia noworodkowa

Poznaj światło w swoim otoczeniu

  
Z noworodkiem i niemowlęciem  i małymi dziećmi, większość czasu spędzamy w domu, stad też najwięcej okazji do wychwytywania cennych momentów będziesz mieć właśnie we wnętrzach własnego domu. Oczywiście nie będzie to to samo co fotografowanie w pięknie rozproszonym świetle zachodzącego słońca  na zewnątrz czy też  w pochmurny poranek  dający miękkie i efektowne fotografie, lecz odkrywając możliwości oświetlenia naturalnym światłem wnętrz własnego domu pomoże ci lepiej "projektować" twoje własne zdjęcia i przewidywać momenty  w których najlepsze ujęcia wypadną w danym pomieszczeniu.
Prze kilka dni poobserwuj swój dom i spróbuj zanotować w których momentach dnia które pomieszczenie jest najlepiej oświetlone i o jakiej porze. spróbuj nauczyć się tez rozróżniać rodzaj światła czy jest ono rozproszone ( minimalne cienie rzucane przez przedmioty) czy ostre (dające mocne cienie na ścianach czy podłodze). Wiem , brzmi to dziwnie a jednak działa. Czy przypuszczałaś, że w malutkim pokoiku twojego syna zdjęcia najlepiej wychodzą do 10 rano kiedy wpada tam idealnie rozproszone światło bez mocnych cieni?

Kiedy ja nauczyłam się tej zasady odkryłam nowe możliwości fotografowania własnej rodziny nie ograniczając się jedynie do pozwanych ujęć na kanapie.
Wiedząc o jakiej porze gdzie wychodzą nam najlepsze zdjęcia, planujemy aktywności tak by móc wyłapać te korzystne warunki najczęściej gdy się tylko da. Oczywiście życie toczy się swoim rytmem i nie zawsze istnieje możliwość korzystania z idealnych warunków w takim przypadku odsłonięcie zasłon firanek czy rolet pomoże doświetlić pomieszczenie na ile to możliwe i nadal umożliwi ci wykonanie fotografii mimo nie do końca idealnych warunków oświetleniowych. I dodatkowa rada na początek  nie mieszaj różnych źródeł światła i najlepiej wykorzystuj tylko światło dzienne to pomoże ci uniknąć kłopotów z żółtym czy różowym zafarbem na zdjęciach pochodzącym od żarówek.
kurs fotografii dla mam, fotografia rodzinna, fotografia dziecięca


Posprzątaj otoczenieTak, to naprawdę ma znaczenie. Teraz tego nie widzisz ale, gdy zaczniesz stosować tę zasadę zauważysz jaka jest ważna. Życie domowe ma swoje  prawa i  toczy się własnym tempem a przy małych dzieciach i przedszkolakach tempo to potrafi być naprawdę imponujące objawiając się tym że z reguły pokój dzieciaków wygląda jakby przeszedł tam tajfun, szafy  są niepodomykane a na krzesłach, łóżkach czy szafkach stoją i leżą rzeczy które nie powinny tam  być, tak znam to i Ty jeśli się teraz rozejrzysz po swoim domu również to dostrzeżesz zwłaszcza jeśli jesteś młoda mamą.

Nie chcesz chyba żeby takie drobne rzeczy odwracały uwagę od Twoich pięknych zdjęć , których być może nie pokazujesz znajomym właśnie prze to że widać bałagan albo coś tam wystaje  zza modela.  Staraj się zwracać uwagę by kadr który fotografujesz był czysty bez niepotrzebnych rzeczy w tle , jak rozrzucone ubrania niedomknięta szafa czy brudne naczynia.  Ideałem byłoby gdyby nasze domy wyglądały jak na tych pięknie stylizowanych uporządkowanych pomieszczeniach przedstawianych na blogach, w życiu tak  się non stop nie da ale na czas wykonywania zdjęcia możesz poprzesuwać niektóre rzeczy które moga odwracać uwagę od pięknego uśmiechu. Przecież naprawdę nie chcesz pokazać światu tej stery ubrań czekających na krześle do poprasowania. Jeśli  fotografujesz dzieci u siebie w sypialni  na łóżku, rzuć pranie, książki i wszystko inne na podłogę za sobą i uporządkuj nieco pościel. Tak, najlepiej powinieneś ją odłożyć, ale kto ma na to czas?
Świetnym sposobem jest  przeszukiwanie wizjera aparatu i rozpoczęcie w lewym górnym rogu obrazu.by zakończyć w prawym dolnym rogu. Czy zauważyłaś coś co nie pasuje do tej historii  lub coś czego nie pokazałabyś na swoim profilu FB? Szybko przejdź i usuń tę rzecz z kadru. Z czasem wejdzie Ci to w nawyk a ewentualne zapominalstwo od razu wychwycisz na zdjęciu.  Z drugiej strony, jeśli historia, którą próbujesz opowiedzieć,  totalny reportaż Twojego życia, zachowaj bałagan i zakłócenia w obrazie. Musisz zdecydować, którą historię chcesz opowiedzieć, jeśli maja to być słodkie portrety Twojej rodziny na FB skłaniam ku stosowaniu tej zasady.  A reportaże robię tylko dla siebie i nie dzielą się nimi z nikim prócz domowników tak by zachować prywatność swoją i swojej rodziny, bo te ostatnia zbyt łatwo zatracić w dobie mediów społecznościowych.

Fotografuj świadomie codziennie, kiedy tylko możesz


Kiedy zaczynałam swoją przygodę z fotografowaniem wiele czytałam rożnych poradników, jedną z głównych rad która rzucała się w oczy było by fotografować i ćwiczyć jak najwięcej i w różnych warunkach ale... z głową. Nie trzaskać na ślepo zdjęć tylko po ich wykonaniu spokojnie spróbować je przeanalizować pod kątem ekspozycji, ustawienia modela, doboru kolorów i warunków oświetleniowych. 

Wykonaj sobie takie ćwiczenie : przez tydzień rób 1 zdjęcie  co dzień  jeśli Ci się spodoba kontynuuj przez miesiąc , jeśli uda ci się tak przez rok  to gratulacje bo ukończyłeś właśnie projekt 365. Aby stać się lepszym fotografem musisz praktykować, a jeśli zrobisz to z głowa to po kilku tygodniach zauważysz poprawę w jakości Twoich zdjęć, jeśli lubisz dzielić się swoimi pracami dołącz do grupy na Facebooku na której ludzie komentują wzajemnie zdjęcia bądź doradzają sobie , lub załóż konto na Instagramie i tam dołącz do któregoś z projektu #project100day, #project365, #project52, czas szybko płynie a taki internetowy dziennik pomoże ci zauważyć postęp w Twojej fotografii lub jej brak. 

Fotografuj  z co najmniej 3 różnych kątów.


Ważna zasada, nigdy nie poprzestawaj na jednym ujeciu, kiedy widzisz cos interesującego co chcesz uwiecznić na fotografii spróbuj sfotografować ten sam obiekt z 3 różnych położeń.  Z przodu , z góry, z profilu, od dołu, z daleka , zrób zbliżenie, stań na wprost, fotografuj obiekt od tyłu, na wysokości oczu. Tak wiele możliwości i tak różne efekty  :).
 Z takich fotografii możesz zrobić świetny kolaż na pocztówkę czy do albumu opowiadając niezwykła historię. 

Zdjęcia robione w ten sam sposób na wprost są po prostu nudne a takich nie chcesz mieć w swoim albumie. Nie chcesz mieć tysiąca takich samych zdjęć  bez emocji.

kurs fototografii, fotografia, fotorodzinna, śląsk


Tak więc zmieniaj położenie i katy podskocz , kucnij połóż się na ziemi stań na krześle , fotografuj i baw się, zobaczysz efekty są zdumiewające.

Oceniaj swoje prace i poddaj się ocenie

O zdecydowanie się pod tym podpisuje,  jeśli chcesz się czegoś nauczyć musisz analizować swoje prace  zawsze tylko to pchnie Cie do przodu. Wymówki że nie masz doświadczenia, albo że to tylko dla Ciebie nie do pokazywania  zostaw z boku.

Przynajmniej raz w tygodniu przejrzyj zdjęcia które wykonałaś i przeanalizuj je.
Czy Ci sie podobają ?
Czy widzisz w nich emocje? Jakie, nazwij je?
Czy chciałbym otrzymać takie zdjęcie?
Czy podoba Ci się światło?
Czy reguły kompozycyjne sa zachowane?
Co Ci się nie podoba w tym zdjęciu ( wskaż przynajmniej jedna rzecz)
Czy coś zakłóca ci odbiór ( kolory, bałagan, chaos, brak spójności, przesyt gadżetów)?
Czy zdjęcie ostre, dobrze naświetlone?
Czy pochwalił byś się tym zdjęciem wśród grupy profesjonalistów lub obcych?
(Nie rodzina i znajomi to nie są dobrzy krytycy)

Gdy będziesz wykonywać te ćwiczenie regularnie a potem starać się korygować te rzeczy które  ci się nie podobają będziesz się rozwijać i zauważysz poprawę w swoich zdjęciach.

Określisz tez swoje preferencje czy wolisz reportaż, zdjęcia lifestyle, fotografowanie w plenerze czy w domu. W końcu ma to być tez przyjemność i dla Ciebie i dla Twojej rodziny. Kolor czy czarno/ białe.

Ćwicz ale nie rób nic na siłę.

Poczytaj o kompozycji i ćwicz 

Jest taka zasada aby łamać zasady trzeba je najpierw poznać. Poczytaj zatem o kompozycji na zdjęciach., jedna z podstawowych zasad w fotografii portretowej to zasada trójpodziału.

Robiąc zdjęcie aparatem cyfrowym czy telefonem masz możliwość ustawienia pomocniczej siatki dzielącej twój obraz 4 liniami na 9 pól. 

Staraj się ustawiać modela wzdłuż tych linii lub na ich przecięciach umieszczając tam istotne elementy kadru . Takie ustawienie daje ciekawszy odbiór. 

W ujęciach portretowych oczy modela powinny się zawsze znajdować na wysokości górnej poziomej linii.

Jeśli kadrujesz zdjęcie  to ewentualne przesunięcia staramy się robić w kierunku od pionowej linii do zewnątrz a nie kierując modela do wnętrza  kadru, pamiętając by pozostawić jednak miejsce wokół i nie przecinać człowieka w pół;).

Stosowanie zasady trójpodziału niektórym fotografom przychodzi z łatwością, większość osób musi się jej jednak nauczyć dużo ćwicząc.

Inne zasady kompozycji to złoty podział, złoty trójkąt czy złota spirala.

Podglądaj mistrzów  i nie tylko i analizuj ich prace.


O tak oglądanie profesjonalnych kadrów i ich analiza przynosi sporo wiedzy. Ja uwielbiam oglądać prace

 Eleny Shumilovej,


Marioli Glajcar
Pauliny Duczman


  Adriana Murraya

   

 czy Agi Tetery

 w ich zdjęciach jest magia dzieciństwa, emocje i bajkowość wspomnień. 

Inspiruj się ustawieniami, lokalizacjami doborem warunków oświetleniowych kadrowaniem. Zadaj sobie te same pytanie o które pytałeś przy ocenie własnych zdjęć.

Dołącz do społeczności chociażby na Facebooku gdzie ludzie komentują swoje zdjęcia i spróbuj skomentować czyjąś prace konstruktywnie, co ci się podoba co ci się nie podoba i czytaj komentarze innych użytkowników, rady profesjonalistów dużo dają.0 komentarze :

Prześlij komentarz